MALČ
Malčiranje i zaštitni biljni pokrovi
Nepokrivena zemlja bez zaštite bit će uvijek izložena vremenskim nepogodama. Vjetar će raznositi sjemenke, isušivati površinski sloj tla i biljke. Djelovanje sunčanih zraka zagrijat će i sušit tlo te uzrokovati njegovo pucanje sprečavajući tako klijanje sjemenki i njihov snažan rast. Na posljetku kiša će pri padu silovito udarati o tlo zaustavljajući se bez upijanja i stvarati blato.
To nije sve osiromašenje tla ne odražava se samo na biljni ciklus, nestaju kukci i mikroorganizmi koji prerađuju organske tvari i minerale regenerativni ciklus se zaustavlja i zemlja se pretvara u pustoš. Zemlji plodnost omogućavaju temperatura i vlažnost. Da bi se pritom spriječile neravnoteže moraju se poduzeti određene mjere.
Biljni malčevi korisni su horikulturi, dajudobre rezultate i u biovrtlarstvu, prije svega pri zaštiti tek napravljenih gredica koje može uništiti iznenadni pad temperature ili kiše. Ako korov prodire kroz malč može ga se lako isčupati.
Malčiranje je prekrivanje tla zaštitom od biljnog pokrova što najčešće koriste vrtlari i poljoprivrednici. Pri malčiranju ne pretjerujte, sloj bi trebao biti debljine najviše 10 cm.